۱۳۹۰ دی ۷, چهارشنبه

انواع مکانهای اقامت برای مسافرها

لازم دیدم که دربار‌ه‌ی انواع مکانهای اقامت برای توریست‌ها توضیحی بدهم چون معمولا اسامی مشخصی برای آنها در زبان فارسی وجود ندارد و گاهی در مفهوم اشتباه به کار گرفته می‌شوند. در هنگام انتخاب هر کدام از این مکانها باید به جزییات آن دقت کرد، چه بسا یک مکان ارزانقیمت تجربه‌ای زیباتر از یک هتل چند ستاره  ولی بدون کاراکتر باشد. این مجموعه شامل لغاتی‌ست که در امریکا استفاده می‌شوند و امکان دارد در سایر کشورها معانی متفاوتی داشته باشند.

(Bed and Breakfast (B&B : همانطور که از اسم این مکان پیداست، این محل تنها یک جای خواب و صبحانه در اختیار مسافرین قرار می‌دهد. بی اند بی‌ها معمولا خانه‌ی شخصی هستند که در آن یک یا چند اتاق به مسافرها کرایه داده می‌شود. تضمینی در کار نیست که دستشویی خصوصی داشته باشد، امکان دسترسی به آشپزخانه و سایر نقاط عمومی خانه وجود ندارد و یا بسیار محدود است.

Youth Hostel or Backpackers Hostel: هاستلها مکانی هستند که در آن می‌شود یک تختخواب در یک اتاق بزرگ یا خوابگاه کرایه کرد و معمولا در بین جوانان و مسافرهایی که بودجه‌ی پایین برای سفر دارند بسیار پر طرفدار هستند. برخی هاستلها اتاق خصوصی در اختیار مسافرانشان می‌گذارند که قیمت آن از کرایه‌ی اتاق در هتل کمتر است. در برخی هاستلهای معروف در شهرهای بزرگ می‌توان در اتاقهای زنانه، مردانه و یا مختلط تختخواب کرایه کرد، اما معمولا وقتی درباره‌ی جنسیت اطلاعاتی داده یا پرسیده نمی‌شود، اتاق مختلط است، این مطلب درباره‌ی دستشویی‌ها و حمام‌های هاستل نیز صدق می‌کند. امکاناتی مانند سرویس لباسشویی، انبار، کافه، بار و امثالهم در مشخصات یک هاستل می‌تواند وجود داشته باشد، اما باید توجه داشت که برخی هاستلداران، با فراهم کردن این امکانات، امکان فعالیت شخصی مسافر را (از شستن لباسها با دست گرفته تا درست کردن یک نیمرو یا حمل نوشیدنی الکلی) از مسافر خود سلب می‌کنند تا با این محدودیت سود بیشتری از حضور مسافران در هاستل خود ببرند. حتی  برخی هاستلها ملافه‌ی مجانی ندارند و با در اختیار گذاشتن ملافه و یا پتو، از مسافر پول می‌گیرند. اما با همه‌ی این اوصاف، نکته‌ای که در همه‌ی هاستلها مشترک است، وجود یک یا چند مکان عمومی در داخل ساختمان یا در فضای آزاد است که مسافرها دور همدیگر جمع بشوند، طرح دوستی بریزند و معاشرت کنند. گاهی می‌شود بهترین راهنمایی‌ها درباره‌ی نقاط دیدنی و غیر توریستی یک شهر را در بین همین گفتگوهای هاستلی بدست آورد.

Motel: متل (یا motor-way hotel ) به هتلهای کوچک کنار جاده اطلاق می‌شود که جای پارک اتومبیل دارد , عبارتست از یک یا دو طبقه متشکل از اتاقهای کوچک (معمولا شامل یک دستگاه تلوزیون در هر اتاق) که دور فضای باز پارکینگ ساخته شده‌اند و با ساده‌ترین سرویس برای استراحت شبانه راننده‌ها فعالیت می‌کنند. این مکانها معمولا فضای عمومی برای نشستن و معاشرت ندارند و   به فضای اتاق محدود می‌شوند و بخاطر محدود بودن مسافرها به یک قشر خاص (رانندگان جاده‌ای) می‌توانند محل جلب فروشندگان مواد مخدر و یا کامفروش باشند، اما مسلما این یک طبقه‌بندی کلی برای همه‌ی متلها نیست.

Hotel: هتل مطمئنا آشناترین نام در مکانهای قابل اقامت است. هتلها معمولا بزرگ هستند و بسته به تعداد ستاره‌ای که دارند، خدماتشان می‌تواند معمولی تا لوکس باشد. هتلها معمولا یک منطقه برای استفاده‌ی عموم در محل پذیرش دارند که به آن لابی Lobby می‌گویند و اتاقها به صورتی قرار گرفته‌اند که به یک راهروی مشترک باز می‌شوند. رستورانها و بارهای هتل، مختص استفاده‌ی مسافرها نیست و سایر افراد نیز می‌توانند از این مکانها استفاده کنند. معمولا خدماتی مانند سفارش غذا برای صرف در اتاق و سرویس حمل چمدانها به مسافرها ارائه می‌شود. برخی هتلهای بزرگ مانند Hyatt و یا Marriott در بسیاری از شهرهای امریکا و شهرهای بزرگ در سایر کشورها شعبه دارند و با عضویت در گروه این هتلها می‌توان از سرویس مشابه آنها در مکانهای مختلف سود جست.

Inn: تصویری که ما از مسافرخانه داریم می‌تواند در این بخش بگنجد. «این»ها در واقع اجداد هتلهای امروزی، بیشتر در اروپا متداول هستند تا در امریکا و می‌توان آنها را در شهرهای کوچک و یا در کنار جاده یافت. در این مکانها غذا و نوشیدنی‌های الکلی سرو می‌شود و شاید به همین علت ‌‌Inn در امریکا بیشتر به بار گفته می‌شود تا محل اقامت. همچنین در امریکا، نام برخی هتلهای زنجیره‌ای با کلمه‌ی Inn همراه است مانند Holiday Inn.

Guest House: می‌تواند نام دیگری باشد برای هاستل، بی‌اندبی و یا هر گونه اقامتگاه ارزانقیمت.

Lodge: معمولا به اقامتگاههایی گفته می‌شود که به نوعی با طبیعت مرتبطند. در ساخت ساختمان، مواد اولیه طبیعی مانند چوب و سنگ نتراشیده به‌کار رفته و این مکانها عموما با زمین‌های بازی و فعالیتهای هوازی مانند تورهای پیاده روی و دوچرخه سواری همراهند.

Resort: معمولا با ایده‌ی آرامش بخشیدن و استراحت به این مکانها رجوع می‌شود. می‌توان از «ریزورت»ها به عنوان هتلهایی نام برد که با امکاناتی مانند زمین‌های ورزش و بازی و استخرهای تفریحی همراهند. دو نوع اصلی از این نوع اقامتگاه Ski Resort و Seaside Resort هستند که همانطور که از نامشان پیداست، با طبیعت و فعالیتهای ورزشی همراهند و از قرار گرفتن در کنار یک جاذبه‌ی عمومی سود می‌برند.

Private Apartment or House: آپارتمان یا خانه‌ی اجاره‌ای معمولا برای مدتهای طولانی تر از هفته اجاره می‌شوند و مبله Furnished هستند.

Couchsurfing: معنی تحت‌الفظی این کلمه را شاید بتوان کاناپه گشت‌زن ترجمه کرد! این نوع اقامت که عبارت است از گذراندن یک یا چند شب در خانه‌ی یک شخص که کاناپه و یا تختخوابی در اختیار قرار می‌دهد، به تازگی و با گسترش اینترنت طرفداران بسیاری را دور خود جمع کرده و عبارتست از یک شبکه ارتباطی برای آشنایی افراد از نقاط مختلف که از طریق در اختیار قرار دادن محل خواب و یا تنها معرفی شهر و معاشرت با مسافرین فعالیت می‌کند و بر پایه‌ی اعتماد دوطرفه و گذاشتن نظرات روی وبسایت کار می‌کند. دو وبسایت عمده‌ی این مجموعه http://www.couchsurfing.org و http://www.hospitalityclub.org هستند.


انواع اتاق در هتل
Single: اتاق با یک تختخواب یکنفره
Double: اتاق دو نفره با یک تختخواب دو نفره
Twin: اتاق دو نفره با دو تخت یک نفره مجزا
Triple: اتاق سه نفره. معمولا یک تخت دونفره و یک تخت یکنفره.
Suite: اتاق لوکس، معمولا از دو اتاق تو در تو و یا یک اتاق بزرگ تشکیل شده که به جز تختخواب، داری مبلمان هم هست.
انواع اتاق در هاستل
Dormitory: اتاق جمعی. اتاقی که با سایر مسافرین هاستل شریک هستید.
Private: اتاق خصوصی


سایر لغات مفید
Lodging لاجینگ یک اصطلاح عمومی برای اقامت کوتاه مدت در یک مکان به قصد سفر و استراحت است و منحصر به استفاده از Lodge نیست.
Room Service: سرویس غذای هتل که با تلفن سفارش داده و در اتاق مسافر تحویل می‌شود.
House Keeping: سرویس خدمات بهداشتی (پاکیزگی اتاقها، تعویض و شستن ملافه‌ها و ...)
Laundry: سرویس لباسشویی.
Dry Cleaning: سرویس خشکشویی.
To Book: رزرو کردن
Complimentary Breakfast: صبحانه‌ی مجانی
Bunk Bed: تختخواب دو طبقه، تختخواب ارتشی. معمولا در اتاقهای چندین نفره در هاستل از این نوع تختها وجود دارند
Front Desk: پذیرش
King Size Bed: تختخواب دو نفره بزرگ
Queen Size Bed: تختخواب دو نفره‌ی معمولی. به آن Double Bed هم می‌گویند
Full Size Bed: تختخواب یکنفره‌ی بزرگ یا دو نفره‌ی کوچک
Twin Bed: تختخواب یکنفره. به آن Single Bed هم می‌گویند
Linen: مجموعه‌ی ملافه‌ها و روبالشتی
Sheet: ملافه
Pillow Case: رو بالشتی

از پیشنهاداتتان برای تکمیل این بخش استقبال می‌کنم

۳ نظر:

  1. very good info Fara jan, thanks.

    پاسخحذف
  2. من شنیده م که هاستل جای مناسبی نیست. نه از نظر امنیتی، نه از لحاظ بهداشتی. ممکنه وسایلت دزدیده بشه. ممکنه تختشون ساس داشته باشه و بهت منتقل بشه. البته من شخصا تجربه هاستل نداشتم. شما نظرتون چیه؟

    پاسخحذف
  3. خب این موارد می‌تونن اتفاق بیفتن، درباره دزدیده شدن وسایل، می‌تونه به خاطر بی‌احتیاطی خود مسافر باشه، یا شانس و اقبال. من توی اتاق هتل هم پولم دزدیده شده و خیلی وقتها هم توی هاستل وسایلم رو بدون توجه رها کردم و کسی بهشون دست نزده. به هر حال باید با این ذهنیت وارد هاستل شد که قشر بی‌پول‌تر و البته جوون‌تر و بی‌توجه‌تر مسافرهای اصلی هاستل هستند که شاید به بهداشت یا امانت‌داری اهمیت ندن. من به کسانی که توی جای خوابشون وسواس دارن و یا به دیگران بی‌اعتماد هستن هیچوقت پیشنهاد نمی‌کنم برن و تو هاستل اقامت کنن. اما شخصا با این قضیه کنار اومدم و در اکثر سفرهام از هاستل استفاده می‌کنم، بخاطر محیط اجتماعی خاصی که تدارک می‌بینه. تجربه‌ی هاستلهای خیلی تمیز و هاستلهای غیر قابل تحمل رو داشته‌م، ولی تجربه‌ی پیدا کردن دوستان خیلی خوب رو هم داشته‌م. واقعا بستگی به خود آدم و ارزشهاش داره.

    پاسخحذف